Menu
Home Page
Log in

Week Beginning 11th January 2021 - The Flyaway Kite πŸͺ

The Book of Hopes

This week we are going to focus on a short story called 'The Flyaway Kite' by Catherine Doyle. It is part of The Book of Hopes but you can find the stand alone story as a document to download.
 

Now let's have a look at some of the vocabulary and play a little 'fastest finger'!

Now that you've read through with me and looked at some of the key vocabulary in the story. Have another read by yourself and start to think about your opinion of the story and how this story makes you feel. Please record your ideas and list any words that you're unsure of on the google form so that I can help you better understand, ready for the next activities.

 

https://forms.gle/ZDAs9qv5REkPoBKcA

Wednesday 13th January 2021

 

Activity 1

 

LO: to summarise events

 

I can remember to:

reread the story carefully

select the key information from each page

write short sentences to summarise the key information

draw pictures to illustrate your ideas

 

Today you are going to story board the main information to show that you can summarise the story. Summarising helps us to get a good understanding of the text so that we can look at inferring and looking for hidden information tomorrow.

 

Please watch the video beneath and then complete the task that matches your guided reading group.

 

Use the Google form to share your finished work.

Brilliant summarising today! Well done!

Thursday 14th January 2021

 

Well done on today's activity looking at your understanding and summarising of the story. Today we are going to get a little more in depth and look at inference - finding information that isn't written by looking for clues.

 

It's quite a long video today as it is the teacher session plus today's activity. Maybe watch the teacher activity and then take a short brain break before coming back to the video to see how to complete the task.

 

You can send in your work on the google form and your worksheet to complete the activity is under the video.

Friday 15th January 2021

 

For activity 3 I thought it would be nice for you to make your own kites. The activity is called 'a memory kite' and  you choose a person you are missing because you can't see them at the moment, then you follow a template to illustrate and write on your kite before folding and sticking to make your own kite. I did this activity with my daughter and it was a lovely opportunity for her to think about someone she is missing whilst we are in lockdown and to think of nice things that they do together.

 

 

Read the instructions on the activity sheet and then watch the video to see how to assemble the kite. Send in any photos of you flying your kite on the google form

 

You can find the kite template and the instructions for folding under the video. I hope you enjoy and I look forward to seeing your kite photos. We really enjoyed making ours!

 

Some lovely memory kites. I hope it made you feel closer to someone that you miss!

Top